FAQ для розділу "Платформы". Перш ніж задавати питання - прочитай!

Автор MishaM, 30 Серпень 2008, 14:34:02

Попередня тема - Наступна тема

MishaM

Увага! Перед створенням нової теми прочитайте FAQ! Прохання в цю тему нічого не писати, обговорення тут! З часом сюди добавляться нові теми!

FAQ по процесорам Intel на ядрах Yorkfield і Wolfdale

Q: Які процесори  випускаються в даний момент?

A: На даний момент випускаються процесори серій Intel® Core™2 Extreme Processor, Intel® Core™2 Quad Processor і Intel® Core™2 Duo Desktop Processor.

Q: Чи будуть процесори на ядрах Yorkfield і Wolfdale працювати на моїй материнській платі?
A: Якщо ваша МП побудована на базі чіпсету P35 (і P31, G33, Q35 також), P45 (і P43, Q45 також), X38, X48, nF780, nF790 або nF790Ultra - так, будуть. Якщо у вас чіпсет Intel 965P nVIDIA nForce 680i SLI, 650i  SLI - потрібно впевнитися, отримавши інформацію на сайті виробника вашої МП щодо підтримки нових процесорів.

Q: До яких частот (приблизно) можна розігнати процесор Х?
А: Завжди по-різному. Це залежить від моделі процесора, окремого екземпляра і навіть від везіння. Також цей показник залежить від МП і ОЗУ.
За статистикою, приблизні результати такі:
Е8200 - 3800-4000 мГц
Е8400/Е8500 - 4000-4200 мГц
Е7200 - 3800-4000 мГц
Q9300 - ~3500 мГц
Q9450 та інші -  3600-3800. Існують гірші і кращі  результати. Це все дуже відносно, на кожній конфігурації буде інший результат.

Q: Як розганяти процесор?
А: Почитайте FAQ по разгону CPU


Q: В мене частота процесора нижча, ніж виставлена в BIOS. Що робити?
А: Якщо в простої частота падає - в більшості випадків переживати не варто, так працює технологія енергозбереження. Частота процесора зменьшується шляхом пониження множника (FSB x множник = частота процесора)

Q: За допомогою чого мені отримати інформацію про систему з ОС?

А: За допомогою уліт CPU-Z або EVEREST. Бажано скачати саму нову версію програми.

Q: Чим найкраще вимірювати температуру процесора?
А: За допомогою Real Temp 2.70 . Переваги  Real Temp 2.70  описані тут. Також є уліти CoreТemp, EVEREST

Q: Я не зрозумів термін TjMax. Можите пояснити?
А: TjMax показує максимальний робочий максимум температури ядра процесора. Коли дистанція до TjMax рівна нулю, процесор вмикає троттлінг, чим збільшує відстань до TjMax.

Q: Чи можна підвищувати напругу цих процесорів? Це безпечно?
А: A: Компанія Intel в документації по  45 нм чотириядерних процесорах чітко вказує, що максимальне значення напруги Vtt ( на FSB) і Vcc (VCore, на ядрі) не повинні перевищувати 1.45 В, подальше повишення цього параметру може викликати пошкодження процесора і повний вихід з роботоздатного стану. За відгуками оверклокерів, що для експлуатації Wolfdale/Yorkfield бажано не установлювати  VCore вище ніж 1.40В - можлива деградація.
Довга та безпроблемна робота процессора гарантується на рекомендованих  виробником напругах. Її збільшення ви здійснюєте на свій страх та ризик.


Q: Чим відрізняється серія Intel Core 2 Extreme Processor від простих 4-ядерних процесорів (крім частоти)?

А: У Intel Core 2 Extreme відкритий (вільний) множник, який можна піднімати.

Q: Чи варто доплачувати за моделі з однаковим рівнем кешу та інших параметрів (наприклад за Q9550 порівняно з Q9450)?
А: Залежить від ситуації. Якщо різниця невелика (як у Е8200 і Е8400), стоїть доплатити за більший множник, і, як наслідок за більшу частоту. Чим більший множник, тим менший розгін по шині потрібно від МП. Але якщо різниця велика - переплачувати не варто, ситуацію можна виправити невиликим розгіном.
Якщо серйозний розгін не задумується, то переваг від більшого множника не буде, так як частоту 400Мгц може тримати практично люба МП. Приклад - вим потрібно 3Ггц і не більше. В такому випадку переплачувати за Е8400 не варто, так як Е8200 можна розігнати до 3,2Ггц піднявши FSB до 400Мгц.

Q: Чи справиться Box'овий кулер з охолодженям цих процесорів?
А: Так, любий кулер виконує стандартну задачу. Але якщо планується розгін - краще подбати про альтернативне охолодження. Для невиликого розгіну (див. приклад вище) вистачить бокса.

Q: У різних моделей процесорів різний кеш. Що це і для чого воно потрібно?
А: Кеш-пам'ять.

Посилання на цікаві тести та огляди:
http://www.thg.ru/cpu/intel_wolfdale_e8200_e8400_e8500_overclock/index.html
http://www.overclockers.com.ua/cpu/intel-core2quad-q9300-core2duo-e8500/
http://www.fcenter.ru/online.shtml?articles/hardware/processors/23421
http://www.thg.ru/cpu/yorkfield_overclock/index.html
http://www.thg.ru/cpu/intel_extreme_edition_qx9770/index.html
http://www.thg.ru/cpu/intel_qx9650_penryn_yorkfield/index.html

Тести та інформація від ДПК:
http://itc.ua/node/32192
http://itc.ua/node/31313
http://itc.ua/node/30584
http://itc.ua/node/30276




FAQ по BIOS

Q: Що таке BIOS?
А: BIOS  - basic input/output system, перекладається як "базова система вводу/вивіду".
Фізично це набір мікросхем ROM та батарея, яка живить CMOS.

Q: Що таке CMOS?
А: CMOS - complementary Metal-Oxide Semiconductor. Дослівний переклад - додатковий метало-оксидний полупровідник. Назва походить від технології виготовлення. А взагалі - це пам'ять, яка містить інформацію про комплектуючі ПК. CMOS живить батарея МП. Якщо на певний час витянути батарею - налаштування CMOS скидуються в номінальний режим.

Q: Розкажіть детальніше про мікросхеми ROM.
А: Є три основні типи:

1) EPROM - Erasable Programmable Read Only Memory - це устарівша мікросхема пам'яті, яка стирається за допомогою ультрафіолету;

2) ЕЕPROM - Electrically Eraseble Programmable Read Only Memory - удосконалена EPROM. Замість ультрафіолету стирається за допомогою електросигнала.

3) Flash ROM - сама досконала, може змінюватись без додаткових пристріїв.

Q: Я чув що BIOS буває від різних виробників. Можна подетальніше?
А: Є три основні виробники:
1) AMI BIOS-American Megatrends Inc.
2) Phoenix BIOS-Phoenix Technologies Ltd.
3) Award BIOS –Award Software

Q: Яка різниця між AMI BIOS, Phoenix BIOS, Award BIOS?
А: Основна різниця у візуальній оболонці. AMI - меню з синіми символами і сірим фоном (наприклад, цей мікрокод використовує компанія ASUS):



Award/Phoenix - синій фон, жовті символи (як у сучасних плат Gigabyte):



На заміну цим інтерфейсам скоро прийде новий, так званий EFI. Він виділяється неординарним графічним інтерфейсом, меню більш інтуїтивно зрозуміле, присутня можливість навігації за допомогою мишки і клавіатури (у AMI, Award. Phoenix - тільки клавіатурою). Меню EFI у однієї з плат виробництва MSI виглядає так:




Q: Як потрапити в BIOS?
А: Під час проходження POST натиснути F2 або Del. В процесі проходження POST на екрані з'явиться підсказка - наприклад Press F2 to Enter Setup. Також ця інфрмація є в мануалі МП.

Q: Як керувати налаштуваннями BIOS?
А: Управляння здійснюється тільки за допомогою клавіатури (EFI - виняток). Для переміщення курсора використовуйте стрілки (вверх, вниз, вправо, вліво). Щоб налаштувати параметр потрібно підсвітити його курсором і натиснути Enter і обрати один з доступних режимів. Наприклад, так виглядає меню зміни частоти ОЗУ у ASUS Maximus II Formula:



Установлювати певні параметри можна з клавіатури - якщо потрібно змінити частоту системної шини, наводимо на цей параметр курсор і вводимо потрібне занчення (наприклад, щоб підняти частоту з 333Mhz до 400Mhz потрібно ввести 4,0,0 і натиснути Enter). Щоб піднятися на один рівень меню вверх - натискаєм Esc, щоб вийти з BIOS - те саме у кореневому каталозі (без збереження), або F10 (з збереженням налаштувань).
Детально про всі параметри можна прочитати в мануалі вашої МП.

Q: Чи можна самостійно обновити (прошити) BIOS?
A: Так, можна. Робиться це так:

1) Обнуляємо BIOS. Зкинути налаштування BIOS можна троьма способами:
а) В налаштуваннях BIOS потрібно вибрати Load Defaults BIOS

б) За допомогою джампера (дивіться мануал МП, там розказано детальніше). Деякі МП мають спеціальні кнопки CLEAR CMOS, це ще один спосіб скинути BIOS.

в) Витянути батарею на 5 хв, потім вставити обратно.
Деякі виробники використовують спеціальне ПО, детальніше на сайті виробника вашої МП або в її мануалі.

Далі є декілька способів "прошити" нову версію BIOS, яку можна скачати з сайту виробника.

1) Перший, і самий простий для новачка спосіб - обновлення з ОС. Для цього є спеціальні уліти, які йдуть в комплекті з МП. 5хв - і нова версія BIOS прошита!

2) З DOS.
Робимо загрузочну дискету/диск, записуєм туди BIOS і програму для перезаписки.  Потім гризитесь з дискети/диска, запускаєм AMI Flash/AWARD Flash і вказуєм на потрібні файли BIOS. Також існують спеціальні ключі, які виконують різні команди.

3) Деякі версії BIOS дозваляють прошивати нову версію без загрузочної дискети. Для цього записуєм на дискету програму для прошивки і нову версію, при загрузці в меню можна буде побачити пропозицію нажати комбінацію клавіш - і вуаля, новий BIOS прошитий.

Q: Чому BIOS видає якісь звуки? Це нормально?
А: Залежно від того, який це сигнал. Основні сигнали:

АMI BIOS:

• 1 короткий сигнал
Все добре, ніяких помилок.

• 2 коротких
Помилка, викликана неправильною роботою оперативної пам'яті. Пробуйте перезагрузити ПК. Не помогло - пробуйте вийняти і вставити модулі, переставити в інші слоти. Якщо проблема не вирішилась - змінити пам'ять.

• 3 коротких
Теж помилка роботи перших 64кб ОЗУ. Пробуйте перезагрузити ПК. Не помогло - пробуйте вийняти і вставити модулі, переставити в інші слоти. Якщо проблема не вирішилась - змінити пам'ять.

• 4 коротких
Трабл з системним таймером. Перезапустіть ПК. Якщо не допомогло - можливо прийдеться поміняти МП.

• 5 коротких
Проблема з процесором. Провірте установку кулера, поміняйте термопасту.

• 6 коротких
Неправильно працює клавіатура. виконайте перезагрузку ПК. Не допомогло - провірте правильність підключення клавіатури, цілістність роз'єму та інше. Якщо далі чуєте 6 коротких сигналів - міняйте клавіатуру.

• 7 коротких
Проблеми с МП. Варіанти рішення стандартні.

• 8 коротких
Проблем с відеокартою. Перезагрузіть ПК, вийміть і знову встановіть її, спробуйте підключити до іншо системи. Не помогло - міняйте відеокарту.

• 9 коротких
Помилка CMOS BIOS. Інколи на екран виводиться помилка. Пробуйте перезагрузитися, прошити новий BIOS. Не помогло - міняйте МП.

• 10 коротких
Неможливо записати інформацію в CMOS. Рішення стандартне.

• 1 довгий + 2 коротких
Проблема з відеокартою. Рішення стандартне.

• 1 довгий + 3 коротких
Те саме що і у 1 довгий + 2 коротких

• 1 довгий+8 коротких
Можливо в разі не підключення монітора або неспраності кабеля, проблеми з відеокартою. Рішення стандартне.

• Без сигнала
Проблема в БЖ.

AWARD BIOS:

• 1 короткий.
Без помилок

• 2 коротких
Помилка підключення HDD (як правило). Выдключыть його і підключіть заново

• Без сигнала
Проблема в БЖ. (провірити правильність підключення)

• Безперервний сигнал
Не працює БЖ, потрібно міняти

• 3 довгих сигнала
Неправильно працює клавіатура. виконайте перезагрузку ПК. Не допомогло - провірте правильність підключення клавіатури, цілістність роз'єму та інше. Якщо далі чуєте 6 коротких сигналів - міняйте клавіатуру.

• 1 довгий+1 короткий
Помилка, викликана неправильною роботою оперативної пам'яті. Пробуйте перезагрузити ПК. Не помогло - пробуйте вийняти і вставити модулі, переставити в інші слоти. Якщо проблема не вирішилась - змінити пам'ять

• 1 довгий+2 коротких
Неправильно підключени монітор, непрацездатний відеоадаптер

• 1 довгий + 3 коротких
Помилка клавіатури. Рішення стандартне

• 1 довгий+9 коротких сигналів
Неможливо записати інформацію в CMOS. Рішення стандартне.

• 1 довгий, який повторюється
Помилка, викликана неправильною роботою оперативної пам'яті. Пробуйте перезагрузити ПК. Не помогло - пробуйте вийняти і вставити модулі, переставити в інші слоти. Якщо проблема не вирішилась - змінити пам'ять.

• 1 короткий, який повторюється
Непрацездатний БЖ.

Phoenix BIOS


• 1-1-3
Помилка - не можливо зчитати/записати  CMOS.  Пробуйте перезагрузитися, прошити новий BIOS. Не помогло - міняйте МП.

• 1-1-4
Неправильний об'єм CMOS.  Пробуйте перезагрузитися, прошити новий BIOS. Не помогло - міняйте МП.

• 1-2-1
Проблеми з МП. Рішення стандатне.

• 1-2-2
Момилка DMA контролера. Перезагрузити ПК, непомогло - міняти МП.

• 1-2-3
Помилка запису в обин з каналів DMA. Перезагрузити ПК, непомогло - міняти МП.

• 1-3-1
Помилка пам'яті. Рішення стандартне.

• 1-3-3
Помилка роботи (тестування) перших 64кб ОЗУ. Пробуйте перезагрузити ПК. Не помогло - пробуйте вийняти і вставити модулі, переставити в інші слоти. Якщо проблема не вирішилась - змінити пам'ять.

• 1-3-4
Теж помилка роботи перших 64кб ОЗУ. Пробуйте перезагрузити ПК. Не помогло - пробуйте вийняти і вставити модулі, переставити в інші слоти. Якщо проблема не вирішилась - змінити пам'ять.

• 1-4-1
Проблема з МП. Рішення стандартне.

• 1-4-2
Теж помилка роботи ОЗУ. Пробуйте перезагрузити ПК. Не помогло - пробуйте вийняти і вставити модулі, переставити в інші слоти. Якщо проблема не вирішилась - змінити пам'ять.

• 1-4-3
Трабл з системним таймером. Перезапустіть ПК. Якщо не допомогло - можливо прийдеться поміняти МП.

• 1-4-4
Проблема в переферійних пристріях, підключених через порти вводу/виводу. По черзі підключати окремі присторої поки не виявиться дефектний.

• 3-1-1
Помилка другого каналу DMA. Рішення стандартне.

• 3-1-4
Помилка першого  каналу DMA. Рішення стандартне.

• 3-2-4
Неправильно працює клавіатура. виконайте перезагрузку ПК. Не допомогло - провірте правильність підключення клавіатури, цілістність роз'єму та інше. Якщо далі чуєте 6 коротких сигналів - міняйте клавіатуру.

• 3-3-4
Помилка тестування/роботи відеопам'яті. Провірити правильність установки відеокарти, перезагрузити ПК, міняти карту.

• 4-2-1
Трабл з системним таймером. Перезапустіть ПК. Якщо не допомогло - можливо прийдеться поміняти МП.

• 4-2-3
Помилка клавіатури, рішення стандартне.

• 4-3-1
Теж помилка роботи ОЗУ. Пробуйте перезагрузити ПК. Не помогло - пробуйте вийняти і вставити модулі, переставити в інші слоти. Якщо проблема не вирішилась - змінити пам'ять.

•4-3-4
Проблема з системним таймером. Перезапустіть ПК. Якщо не допомогло - можливо прийдеться поміняти МП.

Q: На екран виводиться текст. Що це означає?
А: Розшифровуйте помилки.

AMI BIOS.

• CMOS Battery State Low
Сіла батарея CMOS.

• CMOS Checksum Failure
Неправильно зчитані дані. Система загрузиться з стандартними настройками.

• CMOS Memory Size Mismatch
Розмір зайнятої (записаної) пам'яті не збігається. Перезагрузити ПК, вийняти батарею.

• CMOS System Options Not Set
Неправильні дані CMOS. Стандартне рішення.

• CMOS Time and Date Not Set
Системний час відсутній. В BIOS установити ці дані.

• Memory Verify Error at XXX
Помилка пам'яті

• Memory Parity Error at XXX
Помилка пам'яті

• FDD Controller Failure
Помилка флоппі. Рішення стандартне.

• HDD Controller Failure
Помилка HDD. Провірити налаштування BIOS, + стандарті рішення.

• C:Drive Error
Помилка диску C. Провірити налаштування BIOS, + стандарті рішення.

• D:Drive Error
Помилка диску  D. Провірити налаштування BIOS, + стандарті рішення.

• C:Drive Failure
Не працює C. Трабл міг викликати проблеми з логікою диска.
Провірити цілісність файлової системи.

• D:Drive Failure
Не працює D. Трабл міг викликати проблеми з логікою диска.
Провірити цілісність файлової системи.

• Keyboard error
Помилка контролера клавіатури

• K/B Interface Error
Не правильно підклбчина клавіатура.

Це основні помилки, бувають і інші. Якщо виникають проблеми - звертайтесь на форум. В AWARD BIOS. помилки зазвичай аналогічні, тілки з іншими назвами.